Aiutaci. Grazie.

Inizio > Indice Biografie > Biografia di Proverbi albanesi

Proverbi albanesi
Autore: Proverbi albanesi
Nazione: Nazione non definita
Pubblicato il: 2014-03-15
:

446 visualizzazioni

Proverbi albanesi è nato in una nazione non definita.

Citazioni di Proverbi albanesi:
Ai që di më se shumti, flet më se pak... [leggi]
Armiku më i tmerrshëm është ai që har... [leggi]
As në parajse mos rri vetëm... [leggi]
Atë që të qëllon me gurë, mos e qëllo... [leggi]
Barku s'ka veshe.La... [leggi]
Bije vendi, pike argjendi.... [leggi]
Burri një herë ka lere dhe një herë d... [leggi]
Dëgjo shtate a tete, bej si di vete.... [leggi]
Dere e botes s'është strehe e kokës.... [leggi]
Dembelizmi është nena e te gjithë ves... [leggi]
Dielli duket në mëngjes.... [leggi]
Dielli është jorgan për të varfrit.... [leggi]
Duaje atdhene si shqiponja folenë.... [leggi]
Dy gjela nuk rrinë në një kafaz.... [leggi]
Dy mace mundin një ari.... [leggi]
Dy veshe për një gjuhë: fol pak e dëg... [leggi]
E keqja behet shpejt, e mira vjen nga... [leggi]
Fati qëndron nga ana e te guximshmit.... [leggi]
Fëmija dhe budallai belbëzojnë te vër... [leggi]
Flokë të gjatë dhe mendje e shkurtër.... [leggi]
Frika nuk e le lepurin te ve dhjame.... [leggi]
Fshati qe duket nuk do udhërrëfyes.... [leggi]
Gjersa te mendohet i mençuri, i marri... [leggi]
Gjuha ka rrënjët ne zemër.... [leggi]
Gjuha shkon ku dhemb dhembi.... [leggi]
Gruaja e fut shejtanin në shishe.... [leggi]
Gur gur bëhet mur, mur mur bëhet kala... [leggi]
Guri i rende ne vend te vet.... [leggi]
Koka bën, koka pëson.... [leggi]
Kritika është ilaç i hidhur, por ilaç... [leggi]
Ku është balta më e ëmbël se mijalta... [leggi]
Kur fjala del nga zemra, godet ne zem... [leggi]
Kur qesh, djalli e ka punën keq.... [leggi]
Kur s'ke çfarë i bën gomarit, i bie s... [leggi]
Kur te jesh ne dhe te huaj, dita do t... [leggi]
Kush ka frikë nga hija e tij te mos l... [leggi]
Kush s'ka zemër, s'ka dhe thembër... [leggi]
Mali me mal s'piqet, njeriu me njerin... [leggi]
Me mire nen dhe i mbuluar, sesa mbi d... [leggi]
Me mire vone se kurrë.... [leggi]
Me thuaj me ke rri, te te them cili j... [leggi]
Mëngjesi eshte i hairit.... [leggi]
Mos i bjer te mires me shkelm.... [leggi]
Mos ki frike nga hasmi, por nga miku... [leggi]
Mos prit te te kërkoje e mira, por kë... [leggi]
Një nënë nuk na ka bërë, po një vend... [leggi]
Paraja nuk i zgjedh njerëzit... [leggi]
Pi rakinë, mos pi mëndte.... [leggi]
'''Plumbi do plumb'... [leggi]
Peshku ne det, tigani ne zjarr.... [leggi]
Punen e sotme mos e ler per neser.... [leggi]
Shakaja është gjysma e se vërtetës.... [leggi]
Shtriji këmbët sa ke jorganin.... [leggi]
Shqiptari me arme e shoke, s'i lutet... [leggi]
Supet e maleve dhe supet e shqiptarev... [leggi]
Trimin vraje por mos e shaj.... [leggi]
Ujku qimen e ndërron por zakonin nuk... [leggi]
Zoti vonon por nuk harron.... [leggi]

Scrivi un commentoLibro | Scrittore | Citazione
Aiutaci! Clicca qui

Donazioni BitCoin:

Aiuta ALK Libri donando Bitcoin
Sì | No